algo de nubes
  • Màx: 27°
  • Mín: 21°
25°

Un nou atac israelià a Gaza mata almenys onze palestins i agreuja la crisi interna

La nova matança complica encara més els intents de conciliació de Mahmud Abbas

87402
L'atac aeri israelià acabà amb la vida d'almenys cinc civils, entre ells dos infants.
Almenys onze palestins moriren ahir -entre ells dos infants, tres empleats mèdics i dos milicians de la Jihad Islàmica- en un atac de l'aviació israeliana sobre una important avinguda de la ciutat de Gaza.

Aquesta nova matança incrementa la tensió causada per la mort de vuit banyistes en un atac suposadament perpetrat divendres passat per Israel a la franja de Gaza, i ajudarà poc el president de l'Autoritat Palestina, Mahmud Abbas, en el seu intent per aconseguir que el Govern, en poder de Hamàs, reconegui Israel. El mateix Abbas qualificà l'atac de «terrorisme d'Estat».

L'Exèrcit israelià apuntà que en el vehicle viatjaven diversos milicians armats de la Jihad Islàmica que es disposaven a llançar coets «Katyusha» contra el sud del territori israelià. Segons testimonis palestins, l'aviació llançà diversos míssils, un dels quals abastà el vehicle.

Després que el primer erràs el blanc, el segon va caure dos minuts més tard, quan una multitud de persones s'havia concentrat voltant del lloc de l'atac, asseguraren.

Set dels morts eren civils, dos d'ells de la mateixa família, un pare i el seu fill. També moriren tres empleats mèdics que intentaven atendre els ferits per una explosió anterior, segons fonts de l'hospital Shifa de Gaza. Les altres dues morts eren membres de la Jihad Islàmica, entre ells Hamud Wadiya, considerat el principal responsable de llançaments de coets d'aquesta organització. L'altre milicià mort fou identificat per la Jihad Islàmica com Shawki Sayklia.

El primer ministre palestí, Ismail Haniyeh, reclamà ahir la creació d'una comissió internacional «que investigui els brutals crims i les sagnants matances israelianes contra el nostre poble». Per la seva part, un portaveu de Hamàs, Sami Abu Zuhri, acusà el món d'indiferència davant dels assassinats de civils palestins. «Hamàs i tots els grups de resistència armada no tenen altra opció que defensar el nostre poble».

Comenta

* Camps obligatoris

COMENTARIS

De moment no hi ha comentaris.