muy nuboso
  • Màx: 25°
  • Mín: 19°
21°

Tots els guanyadors dels Premis Gaudí: 'Creatura', millor pel·lícula i 'Saben aquell', la més premiada

L'humor de 'Saben aquell' i el despertar del desig sexual de 'Creatura' són els grans triomfadors de la gala dels XVI Premis Gaudí, els guardons que atorga l'Acadèmia del Cinema Català.

'Creatura', la pel·lícula dirigida per Elena Martín s'emporta 6 premis Gaudí de les principals categories: Millor pel·lícula, millor direcció, millor actor i actriu secundaris (Àlex Brendemühl i Clara Segura), millor interpretació revelació (Clàudia Malagelada) i millor muntatge (Ariadna Ribas).

En un any de collita abundant i molt potent --70 títols, xifra rècord en la història dels premis-- 'Creatura', ha estat una de les pel·lícules més nominades de la història dels Gaudí, amb 15 candidatures, que s'han materialitzat en sis estatuetes.

La pel·lícula dirigida per David Trueba, 'Saben aquell', aconsegueix 7 premis Gaudí, incloses les categories de millor interpretació protagonista masculí (David Verdaguer) i millor protagonista femenina (Carolina Yuste). També ha estat guardonada també en diverses categories artístiques i tècniques: millor direcció de producció (Eduard Vallés), millor so (Xavier Mas, Eduardo Castro, Yasmina Praderas), millor maquillatge i perruqueria (Caitlin Acheson, Nacho Días i Benjamín Pérez), millor vestuari (Lala Huete), i millor direcció artística (Marc Pou)

Palmarès dels Premis Gaudí

Millor pel·lícula

  • 'Creatura', dirigida per Elena Martín

Millor direcció

  • Elena Martín ('Creatura)

Millor direcció novella

  • Estibaliz Urresola Solaguren ('20.000 espècies d'abelles')

Millor protagonista femenina

  • Carolina Yuste ('Saben aquell')

Millor protagonista masculí

  • David Verdaguer ('Saben aquell')

Millor actriu secundària

  • Clara Segura ('Creatura')

Millor actor secundari

  • Àlex Brendemühl ('Creatura')

Millor interpretació revelació

  • Clàudia Malagelada ('Creatura')

Millor guió original

  • Juan Sebastián Vásquez i Alejandro Rojas ('Upon entry' (L'arribada))

Millor guió adaptat

  • Isabel Coixet i Laura Ferrero ('Un amor')

Millor pel·lícula europea

  • 'La societat de la neu', dirigida per J.A. Bayona

Millor pel·lícula per a televisió

  • 'Quico Sabaté, sense destí', dirigida per Sílvia Quer

Millor pel·lícula d'animació

  • 'Robot dreams', dirigida per Pablo Berger

Millor pel·lícula documental

  • 'Mentre siguis tu. L'aquí i l'ara de Carme Elias', dirigida per Claudia Pinto Emperador

Millor pel·lícula en llengua no catalana

  • '20.000 espècies d'abelles', dirigida per Estibaliz Urresola Saliguren

Millor direcció de producció

  • Eduard Vallès ('Saben aquell')

Millor so

  • Xavi Mas, Eduardo Castro i Yasmina Praderas ('Saben aquell')

Millor curtmetratge

  • 'El bus', dirigida per Sandra Reina

Millors efectes visuals

  • Bernat Aragonés ('La contadora de películas')

Millor maquillatge i perruqueria

  • Caitlin Acheson, Nacho Días i Benjamín Pérez ('Saben aquell')

Millor vestuari

  • Lala Huete ('Saben aquell')

Millor direcció artística

  • Marc Pou ('Saben aquell')

Millor muntatge

  • Ariadna Ribas ('Creatura')

Millor música original

  • Alfonso de Vilallonga ('Robot dreams')

Millor fotografia

  • Gina Ferrer ('20.000 espècies d'abelles')

Comenta

* Camps obligatoris

Comentaris

De moment no hi ha comentaris.