nubes
  • Màx: 24°
  • Mín: 23°
25°

Denou palestins moren a Gaza en l'atac israelià més sagnant des de 2006

Hamàs hi respon atacant el sud d'Israel, i Abbas diu que «no quedaré en silenci»

82126

El primer ministre, Ehud Olmert, denuncià l'ofensiva a Israel.

Almenys 19 palestins, majoritàriament milicians armats, varen morir ahir en el transcurs d'una operació de l'Exèrcit israelià a Gaza, que suposa la pitjor matança patida pel Moviment per a la Resistència Islàmica (Hamàs) en més d'un any.

El president de l'Autoritat Palestina, Mahmud Abbas, va descriure allò succeït com «una matança contra el nostre poble» i va advertir que «no quedaré en silenci davant d'aquests crims». Per la seva banda, Israel va informar que quatre israelianes havien resultat ferits ahir, inclòs un nin de vuit anys d'edat, per un atac amb projectils tirats contra la ciutat de Sderot, situada al sud del país, a prop de Gaza.

Les Brigades d'Al Qassam, braç armat de la Hamàs, reivindicaren l'autoria del llançament de quatre coets contra Sderot, segons informà l'agència palestina Maan, que explicà que és la primera vegada en els darrers quatre mesos que aquesta organització es fa responsable d'un atac així. En aquest sentit, les Brigades d'Al Qassam varen declarar que aquests atacs són la seva resposta a la darrera ofensiva de l'Exèrcit israelià a la Franja, que ha deixat almenys denou morts "majoritàriament milicians.

Entre els morts, va informar Maan, hi ha 13 membres de les Brigades Al Qassam i Mahmud Zahar, fill del líder de la Hamàs, que, després d'acudir a l'hospital a visitar el cos del seu fill, va valorar allò succeït com «un dels resultats de la visita de Bush». A més, afirmà que el president nord-americà havia aprofitat la seva visita a l'Orient Pròxim per «encoratjar els israelians a matar el nostre poble». D'altra banda, un voluntari equatorià de 20 anys que treballava en un kibbutz, morí pel tir d'un franctirador palestí.

COMENTARIS

De moment no hi ha comentaris.

Comenta

* Camps obligatoris