nubes dispersas
  • Màx: 26°
  • Mín: 26°
26°

Messi i Valdés duen el Barcelona al títol (3-2)

L'astre argentí, autor de dos gols, i el porter amb intervencions salvadores en la primera part foren decisius

33068

Els jugadors del Barça celebran uns dels gols marcats ahir al Nou Camp.

Albert Oliv

El Barcelona va sumar la desena Supecopa d'Espanya, la primera que guanya al Reial Madrid, en un altre partit majúscul dels dos equips que acabà en un espectacle lamentable. El conjunt local, apuntalat per les intervencions de Valdés i per la genialitat de Messi, va aconseguir sobreposar-se a la superioritat física blanca en els darrers minuts. Cal destacar el debut de Cesc Fàbregas en un matx que finalitzà amb una tangana.

El Madrid va tornar a començar el duel asfixiant la sortida de la pilota blaugrana. Malgrat que Guardiola va alinear Busquets, Xavi i Iniesta al centre del camp, la pressió dels homes de Mourinho dificultà molt el naixement del joc del Barça.

La primera aproximació amb perill dels amfitrions es produí quan pogué trenar un seguit de passades. Messi no arribà a rematar la centrada de Pedro.

Com en el partit d'anada, fou l'argentí qui desactivà el pla de Mourinho. El davanter de Rosario es creà l'espai driblant Khedira i Carvalho, aixecà el cap i amb una passada perfecta per a Iniesta desmuntà tota la defensa blanca. El de Fuentealbilla definí picant-la davant Casillas.

Tanmateix, l'alegria dels locals durà poc. D'una errada de Piqué va néixer el còrner que desembocà en el gol de l'empat. La pilota va creuar tota l'àrea, Pepe la recollí a l'altra punta i Cristiano envià al fons de la xarxa la centrada xut del seu company. El Madrid s'aprofitava de les imprecisions que els de Guardiola tenien en la sortida de la pilota. Cristiano n'agafà una i en tragué un violentíssim xut amb la cama dreta. Valdés salvà per segona el seu l'equip tocant l'esfèrica, que s'estavellà al travesser.

El porter blaugrana va demostrar que estava més fi que la defensa, perquè uns minuts després avortà una rematada d'Özil que també portava rumb de la xarxa. Encara que la intensitat de la pressió va disminuir, els de Mourinho continuaren fent-la dins el camp de Barça. Això provocava que els amfitrions no poguessin donar continuïtat al seu joc. Tot i això, quan Messi la tocava tots els sistemes s'activaven. En una d'aquestes accions, Busquets la donà en profunditat a l'argentí, que no pogué superar Casillas.

Sí que ho va fer al límit del descans arran d'un córner amb un altre gol estratosfèric. Piqué la hi donà de tacó dins l'àrea i Messi definí picant-la suaument amb la dreta. I així morí el primer temps. L'entrada de Marcelo en el descans va tornar a revolucionar el partit. El joc va ser més travat, però també més elèctric. El brasiler tenia aquesta missió i la va complir fil per randa. Va treure de polleguera Messi amb una coça sense pilota. El Madrid necessitava com a mínim un gol, però el camí cap a Valdés estava barrat, fins que Sergio Ramos trobà una encletxa en un servei de córner. El seu cop de cap sortí fregant el pal dret de Valdés i féu emmudir el Camp Nou.
Els de Guardiola estaven curtcircuitats per la pressió i per la contundència que feien servir Pepe, Sergio Ramos i Marcelo. Tot i això, el Barça no passava pena.

Aprofitant una indecisió en el rebuig d'un córner, Benzema va fer pujar l'empat al marcador. Un cúmul d'errors a l'interior de la petita acabà amb una rematada del francès que, enmig d'un bosc de cames, entrà dins la porteria. El Barça, però, té el millor jugador del món. Messi, associat amb Cesc i Adriano, marcà el gol definitiu.

COMENTARIS

Anterior
Pàgina 1 de 2
Siguiente
Per Xoriguer, fa mes de 9 anys

En Mourinho ficant-se amb el segon entrenador del Barça...
És que, clar, ell és de tercera categoria.
I el Madrid, que gasta tants d'euros, més valdria els gastàs fitxant bons futbolistes, no boxejadors, lluitadors (d'un altre tipus de lluita) o digitadors.

Valoració:7menosmas
Per EN SOMA.. SOMIA, fa mes de 9 anys

!Guardiola..president¡ Vols dir dels pastissos catalans no? per que no has de xerrar en nom des mallorquins / balears que ho vam deixar en ses darreres eleccions o no? Catalino .. somia somia millor que no despertis
Sempre mallorquins i balears ..mai catalans

Valoració:-25menosmas
Per soma, fa mes de 9 anys

Josep Guardiola, President dels Països Catalans! Quan?

Valoració:13menosmas
Per Jaume 54, fa mes de 9 anys

El madriz es el cancer del futbol,visca el BarÇa y Ath. Balears

Valoració:8menosmas
Per Toni, fa mes de 9 anys

Yo creo que si Mou fuera del Mallorca le habrían sancionado a perpetuidad. Mi padre era socio del Madrid. Yo soy mallorquín y madridista de toda la vida. Ayer me avergoncé al ver llorar a mi hijo. No lloró por perder sino por ver a nuestro entrenador agredir a un contrario. En casa sin hablar de señorío lo ejercemos. Me gustaba Valdano y no me gusta Florentino pero lo de Mou no tiene parangón. Es un mal deportista y con el equipo más caro del mundo no sabe ganar y no sabe perder. Lo peor es que ha comido el coco a buena parte de nuestra afición. Seguramente la mayoría está con él pero espero que la gente sensata le pare su verborrea, su odio y su violencia. No me dolerá si la Federación sanciona al Real Madrid. Al contrario. Creo que debería imponer una sanción ejemplar y suspender por una temporada a "nuestro" técnico. Tal vez así mi hijo no volverá a llorar ante una tangana que se organiza por un intento de Marcelo de romper el peroné a Cesc Fábregas de mi selección. Aunque su portero, Casillas, también caiga en la mentira y la desvergüenza y diga que se ha tirado. Lamento coincidir con Guardiola pero alguien tiene que parar esto y el principal culpable son Mou i Florentino. Valdano tenía razón. El Madrid no puede arrastrarse con un barriobajero que incita a la agresión y acusa de lo que él hace: mentir como un bellaco.

Valoració:15menosmas
Per pep, fa mes de 9 anys

Visca el nostre equip el Mallorca.Sempre visca el Mallorca.Sempre el nostre equip modest.M´estimo mes ser el 15 sense trampes que ser el primer amb trampes(Barça i madrid) favorits de la televisio,radio i federació.Ja se que aixo "pica " .Visca el MALLORCA SEMPRE i els paisos catalans.

Valoració:-8menosmas
Per Joan, fa mes de 9 anys

visca el barça i visca l'atlètic balears !!!

Valoració:15menosmas
Per 3, però ben guanyades!, fa mes de 9 anys

9 d'europa:
si vols escriure en salat apren a distingir quan no s'ha d'utilitzar. El món, la Seu, la mar,... van amb article literari.

Ah! I visca el Baleares!

Valoració:4menosmas
Per Joan Canet, fa mes de 9 anys

El Barça hauria de jugar la lliga Anglesa. Segur que si ho demanava el rebrien amb els braços oberts. Que passin del madridot i la "central lechera". Visca el Barça, el millor equip del mon amb diferència, el millor club del mon amb diferència, els millors jugadors del mon amb diferència i el club més dediàtic, estimat i admirat de tot el mon. Elmadridot és una caricatura d'equip comparat amb el Barça, en tots els aspectes.És un equip del segle passat

Valoració:24menosmas
Per 9 de Europa, fa mes de 9 anys

Molt bla, bla bla, però podeu donar ses gràcies de poder jugar sa millor lliga des món .. des país que segons voltros vos ha colonitzat .. un en aquest fòrum diu: No sé per què es Barça no és planta i és negativa a jugar contra el R. Madrid .. ja,ja ja idò simplement perquè llavors només jugaria sa seva lliga amb es Mollerussa, Girona etc
Cap Amunt es RCD Mallorca i per descomptat es Real Madrid

Valoració:-43menosmas
Anterior
Pàgina 1 de 2
Siguiente

Comenta

* Camps obligatoris