nubes dispersas
  • Màx: 16°
  • Mín:
16°

L'OCB celebra la primera edició dels Premis Sambori a les Balears

La primera edició dels Premis Sambori de l'Obra Cultural Balear ha tengut la seva cerimònia de lliurament aquest dijous a Can Alcover, on hi han participat alumnes procedent de 14 centres de primària i secundària de Mallorca. A l'acte, han assistit els responsables de la Fundació Sambori del País Valencià i d'Òmnium Cultural, del principat de Catalunya.

El premi Sambori va néixer al País Valencià fa 21 anys, i des de llavors s'ha estès a Catalunya de la mà d’Òmnium Cultural. A la present edició al País Valencià hi han participat més de 100.000 alumnes. El premi té com a objectiu promoure i difondre l'ús literari del català dins l'àmbit escolar, i està adreçat a l'alumnat de Primària, Secundària, Batxillerat i Cicles Formatius i Formació de Persones Adultes.

Les Illes Balears s'han incorporat per primera vegada a aquest premi de la mà de l'Obra Cultural Balear, que ha comptat amb el suport de la Direcció General de Política Lingüística del Govern de les Illes Balears.

Els guanyadors dels premis han estat els següents:

Categoria A (1 i 2 EP)

  • Obra guanyadora: La meva companya

    • Cooperativa Es Lledoner

    • Nom: Nicole Montávez González

  • Finalista: La ballarina i el mag

    • Cooperativa Es Lledoner

    • Nom: Àngels Nicolau Llull

Categoria B (3 i 4 EP)

  • Obra guanyadora: Les persones petites també fan coses grans

    • Cooperativa Es Liceu

    • Nom: Núria Barceló Garcia

  • Finalista: El veí malsofrit

    • Cooperativa Es Lledoner

    • Nom: Sandra Atienza Garrido

  • Finalista: El monstre del bosc

    • Cooperativa Es Lledoner

    • Nom: Leire Simarro Sánchez

Categoria C (5 i 6 EP)

  • Obra guanyadora: El màgic partit de futbol

    • Cooperativa Es Lledoner

    • Nom: Baltasar Cerdà Muskala

  • Finalista: El secret de la ciutat moderna

    • Cooperativa Es Liceu

    • Nom: Xavier Martinez Ybañez

  • Finalista: L’illa de Turibu

    • Cooperativa Es Liceu

    • Nom: Adriana Gomila Frique

Categoria D (1 i 2 ESO)

  • Obra guanyadora: Aparences

    • Col·legi Beat Ramon Llull

    • Nom: Miquel Torrens Maura

  • Finalista: Devora la finestra

    • IES Binissalem

    • Nom: Maria Maians Bordas

  • Finalista: C

    • Col·legi Beat Ramon Llull

    • Nom: Elena Mesquida Rebassa

  • Finalista: Les meves set vides

    • IES Llorenç Garcias i Font (Artà)

    • Nom: Sol Gómez Martín

Categoria E (3 i 4 ESO)

  • Obra guanyadora: En un sospir

    • IES Llucmajor

    • Nom: Norah Oliver Cidoncha (3r ESO)

  • Finalista: Poble de Conston

    • Cooperativa Es Liceu

    • Nom: Inés Marí de Diego (3 ESO B)

  • Finalista: La tempesta

    • IES Juniper Serra

    • Nom: Alexandra Fajardo Vives

Categoria F (Batxillerat)

  • Obra guanyadora: Entre preludis i sonates

    • IES Binissalem

    • Nom: Maria Sastre Bonnín (2n Batxiller)

  • Finalista: Innocent

    • IES Son Pacs

    • Nom: Núria Rosselló Gelabert

  • Finalista: Fugir

    • Ies Juniper Serra

    • Nom: Yaiza Bermúdez Cobos

  • Finalista: Voltes

    • Sant Josep Obrer

    • Nom: Maria Paula Arbona Sánchez

COMENTARIS

De momento no hay comentarios.

Comenta

* Camps obligatoris