algo de nubes
  • Màx: 23°
  • Mín: 15°
23°

Cuiners, estudiants, jubilats... candidats pelsdrets dels animals o per aturar la fam al món

La política no és només per als 'professionals' i és amb les convocatòries electorals quan els 'aficionats' tenen els seus minuts de glòria. A les generals del nou de març, també. D'entre les 20 candidatures que concorren al Congrés per Balears, n'hi ha que reivindiquen els drets dels animals o que reclamen polítiques per aturar la fam al món; també n'hi ha que fan bandera del bilingüisme, de la defensa de la «identitat espanyola» o que diuen «basta» a tanta dependència de Madrid. I els que encapçalen aquestes candidatures són cuiners, funcionaris, jubilats, estudiants, empresaris... Alguns són 'històrics' que es presenten des de fa anys, com Juan Boned, per la Falange Española de las JONS, o Pere Felip, per Treballadors per la Democràcia. «Volem que a Madrid hi hagi polítics que no siguin escolans de la Cibeles», diu Felip, jubilat però més implicat que mai en el moviment ciutadà.

Borja Llandres és, segurament, el candidat més jove. Té 20 anys i estudia segon de Dret a la UIB. Lidera la llista al Congrés de Democracia Nacional i diu que s'oposa a la «immigració il·legal i massiva». El lema del seu partit és 'Los españoles, primero'. Ciutadans, un dels nous partits, té un cuiner

CANDIDATURES

CONGRÉS 1. PARTIT POPULAR (PP)
1. Maria Salom Coll.
2. Enrique Fajarnés Ribas.
3. Juan Carlos Grau Reinés.
4. Maria Antònia Mercant Nadal.
5. Carmen Feliu Àlvarez de Sotomayor.
6. José Manuel Alcaraz Escandell.
7. Francisca Pol Cabrer.
8. Antonio Rami Alós.

Suplents

1. Antonio Fuster Zanoguera.
2. Bartolomé Jaume Roig.
3. Antonia Vallés Ramis.
4. Alejandro Sanz Benejam.
5. Silvia Fernández Navarro.
6. Antonio Contestí Bosch.
7. Cristina Puig Alorda.
8. María José Bauzá Alonso.
9. Javier Ureña Morales.
10. Francisco Molina Fresneda.

2. COALICIÓ TREBALLADORS PER LA DEMOCRÀCIA (TD)
1. Pere Felip Buades.
2. José Antonio García Vázquez.
3. Antoni Juan Julve.
4. Antònia Duran Estelrich.
5. Magdalena Alorda Garau.
6. Josefa Fuentes Rendón.
7. Bartomeu Suau Riera.
8. María Carmen Moreno Sánchez.

Suplents

1. Joan Oliver Pou.
2. Bartomeu Amengual Sancho.
3. Maria Frau Calafat.
4. María del Carmen Arenas Redondo.

3. UNIÓ PROGRÉS I DEMOCRÀCIA (UPiD)
1. Maria Fiol Borràs.
2. José Manuel Soria Rico.
3. Elena Vallhonrat Ghezzi.
4. José Luis Cortés de la Cruz.
5. María Luisa Sanders Martínez.
6. Francisco Javier Gómez Alarcón.
7. Elena Díaz Almela.
8. Jorge Arturo Muñoz González.

Suplents

1. María Elena del Castillo-Olivares Sánchez-Ocaña.
2. Fernando Pastor Arnal.
3. Baltasar Barros Vidal.

4. PARTIT SOCIALISTA OBRER ESPANYOL (PSOE)
1. Antonio Garcias Coll.
2. Maria Gracia Muñoz Salva.
3. José Manuel Bar Cendón.
4. Miriam Muñoz Resta.
5. Pablo Martín Pere.
6. Laura Carrascosa de Juan.
7. Joan Josep Gorrias Pons.
8. Aurora Conxa Bonnín Soler.

Suplents

1. Marta Cristina Aguirre Nogueira.
2. Bartomeu Homar Graxell.
3. Francisca Alzamora Segura.

5. UNITAT PER LES ILLES (UNITAT PER LES ILLES)
1. Pere Sampol Mas.
2. Margalida Miguel Perelló.
3. Catalina Torres Roig.
4. Josefina Morell Vivancos.
5. Ignasi Torres Serra.
6. Glòria Domínguez Torres.
7. Miquel Enseñat Riutort.
8. Ponç Vaquer Jaume.

Suplents

1. Natxo Knörr Borras.
2. Bernat Bauçà Garau.
3. Maria Ignàsia Pérez Pastor.
4. Joana Mora Cerdà.
5. Esperança Mateu Ramis.
6. Miquel Àngel Muñoz Ruiz.

6. PARTIT ILLENC DE SES ILLES BALEARS (PIIB)
1. Juan Holgado Mena.
2. Manuela Marquez Torres.
3. Francisco Bonnin Bonnin.
4. Juana Delgado Cayetano.
5. José Antonio Parra Gómez.
6. José Holgado Mena.
7. María Dolores Casado Medina.
8. Fernando Viñuela Eslava.

Suplents

1. José Estelrich Frontera.
2. Ana María Holgado Mena.
3. Esteban Alonso Ortiz.

7. PARTIT ANTITAURÍ CONTRA MALTRACTAMENT ANIMAL (PACMA)
1. Carmen Rojas Matas.
2. David Bancells Aulet.
3. Ana Maria Caballo Apolo.
4. Luis Carrión Galindo.
5. Rosa Company Llusar.
6. Jorge García Lozano.
7. Monserrat Pla Costa.
8. Juan Paires Ciurana.

8. CIUTADANS EN BLANC (CenB)
1. David Morales Garcia (Independent).
2. Maria Rosario Casasayas Bestard (Independent).
3. Francesco Meloni Incrocci (Independent).
4. Maria Immaculada Candela Terrasa (Independent).
5. Aquiles Antonio Balle Blanes (Independent).
6. Jutta Blume Bruns (Independent).
7. Antonio José Oliver Alemany (Independent).
8. Àngeles Otálora Gimenez (Independent).

9. FALANGE AUTÉNTICA (FA)
1. Ramón Mira Hernández.
2. Antonio Lucas Martínez.
3. Esperanza Peñalver Díez.
4. Raquel Rico Lucas.
5. Manuel Toledo Rodríguez.
6. Ramona Rodríguez Hernández.
7. Luciano Zaragoza Gómez.
8. María del Carmen Díez de Castro.

10. CIUTADANS-PARTIT DE LA CIUTADANIA (C's)
1. José Esteban Catalá Ortega.
2. José Antonio Braojos Gómez.
3. Juan Antonio Piris Parpal (Independent).
4. María del Pilar Gómez de Tejada Gimeno (Independent).
5. María Dolores Baylo Gayán.
6. Luis Emilio Nadal Porcel.
7. Svetlana Shcherbina Kashirina.
8. Juana María Carrión García.

Suplents

1. Julián Ruiz-Bravo Peña.
2. Manuel Pardillo Barea.
3. María Dolores Badía Pujol.

11. FALANGE ESPAÑOLA DE LAS JONS (FE de las JONS)
1. Juan Boned Colomar.
2. Antonio Sánchez Ortiz.
3. Antonio Sintes Pérez.
4. Antonia Àlvarez Garcia.
5. Urbana Fernández Carrasco.
6. José Miguel Martínez Pérez.
7. Francisca Flores Baños.
8. Lucía Sánchez Tomas.

Suplents

1. Pedro Caldentey Mesquida.
2. Eladia Àlvarez Garcia.

12. PARTIT HUMANISTA (PH)
1. Alberto Rafael Sánchez Muñiz.
2. Concepción Gutiérrez Elez.
3. Juan Carlos Moreno Blanco.
4. Paloma Manzano Sánchez.
5. Fernando Javier Puerta Andrés.
6. Rosemary Méndez Roca.
7. Ismael Zamora Mozos.
8. Silvia de la Rubia López.

13. ESQUERRA UNIDA - ELS VERDS (EU-EV)
1. Maria Soledad Ramírez Verdejo.
2. Antoni Planells Tur.
3. Maria Magdalena Palou Canaves.
4. Mateu Llabrés Salom.
5. Ana María Díaz Vargas.
6. Arturo Parrón Guasch.
7. Verònica Melià Carreras.
8. Fernando Gomila Mercadal.

Suplents

1. Lourdes Martín Clemente.
2. Antoni Seguí Plomer.
3. Maria Josefa Elva Alonso Leivas.
4. Luis Miguel Ruiz Val.
5. Juana Riera Riera.

14. DEMOCRACIA NACIONAL (DN)
1. Borja Llandres Cuesta.
2. Jesús María Sánchez Carrillo.
3. Rubén Serrano Villamor.
4. Magdalena Abraham Piña.
5. Vanesa Llandres Belinchón.
6. Maria Montserrat Cuesta Sanz.
7. Catalina Martorell Isern.
8. Javier Fabrizio Godinez Faucher.

15. ALTERNATIVA ESPAÑOLA (AES)
1. Enrique Quintana Hernández-Pinzón.
2. Guillermo Miguel Barrera Casañas.
3. Javier Fermín de Carlos Huarte.
4. Luisa Polo Moreno.
5. María Alemany Fuster.
6. Cándido Huarte Lerga.
7. Isabel Picañol Llopis.
8. Carmen Berian Luna.

16. PARTIT COMUNISTA DELS POBLES D'ESPANYA (PCPE)
1. David Bertran i Chavarria.
2. Joana Font i Peydro.
3. Luis Bartolomé Aguado.
4. Conxita Bosch i Riera.
5. Salvador Deltell i Sòria.
6. Maria Mercè Nabonne i Donaire.
7. Juan Vegas Vegas.
8. Sònia Luna i Muñoz.

Suplents

1. Francisco Soler i Ràfols.
2. Encarnación Muñoz Escudero.
3. Alfonso Lumbrera Isla.
4. Maria Jesús Utrilla i Serrano.

17. PARTIT FAMÍLIA I VIDA (PFiV)
1. María Francisca Morell Oliver.
2. Sergio Rico Torres.
3. María García Cortés.
4. Miguel Comeche Terol.
5. María de las Mercedes Morell Fuster.
6. Ramón Gibert Nadal.
7. María Luisa Sampedro Benito.
8. Fernando Isidoro García Cortés.

Suplents

1. Enrique José Sanchis Moreno.

18. PER UN MÓN MÉS JUST (PUM+J)
1. Andrés Sánchez Romero.
2. Jimena del Carmen Aguirre Araujo.
3. Pablo Rodríguez Merinero.
4. Maria del Puy Zorrilla Torras.
5. Francisco de Asís Conesa Esteban.
6. Irene Villarroel Fernández.
7. Francisco Javier Fernández Candela.
8. Ana Rodríguez Sancho.

19. ELS VERDS - GRUP VERD (LV-GV)
1. Pep Ribas Ribas.
2. Raquel de la Cita Benito.
3. Alejandro Francisco Flórez Studer.
4. Maria dels Dolors Medina Baixauli.
5. Josep Cardona Verdera (Independent).
6. Natividad Rodríguez Martín.
7. Juan Costa Ferrer.
8. Silvia Moreno Palerm.

Suplents

1. Aida Melia Torrens.
2. Jose Tur Ferrer.

20. ALIANÇA BALEAR (ABA)
1. Jaume Cerdà Vila.
2. Joan Pomar Pons.
3. Consol Pons Riu.
4. Rafela Martí Rosselló.
5. Llorenç Cerdà Campomar.
6. Maria Ferrer Marí.
7. Cristian Castillo Garcia.
8. Joana Cerdà Vila.
SENAT PER MALLORCA

1. PARTIT POPULAR (PP)
1. Joan Fageda Aubert.
Suplent: Óscar Fidalgo Bestard.
2. Joana Xamena Terrasa.
Suplent: Antònia Maria Estarellas Torrens.

2. COALICIÓ TREBALLADORS PER LA DEMOCRÀCIA (TD)
1. Francisca Juan Julve.
Suplent: Magdalena Amengual Calvo.
2. Bartomeu Sancho Morey.
Suplent: Guillem Villalonga Vich.

3. UNIÓ PROGRÉS I DEMOCRÀCIA (UPiD)
1. Santiago Cardona Timoner.
Suplent: Ignacio Gálvez Escalera.
2. María Inmaculada Lorenzana Ledo.
Suplent: Manuela Redondo Cladera.

4. PARTIT SOCIALISTA OBRER ESPANYOL (PSOE)
1. Francisco Javier Ramis Otazua.
Suplent: Catalina Maria Calafat Servera.
2. Maria Francesca Servera Pascual.
Suplent: José Angel Prieto Alegre.

5. UNITAT PER LES ILLES (UNITAT PER LES ILLES)
1. Helena Inglada Grau.
Suplent: Miquel Oliver Gomila.
2. Jaume Sansó Caldentey.
Suplent: Maria Magdalena Tortella Mas.

6. PARTIT ILLENC DE SES ILLES BALEARS (PIIB)
1. José Delgado García.
Suplent: Juana María Comas Massot.
2. Carmen Valcaneras Bujosa.
Suplent: Juan Ignacio Holgado Acebes.

7. PARTIT ANTITAURÍ CONTRA EL MALTRACTAMENT ANIMAL (PACMA)
1. Juan Gil Ferragut.
Suplent: M. Luisa Del Olmo Rojas.

8. CIUTADANS EN BLANC (CenB)
1. Néstor Balle Ferrer (Independent).
Suplent: Luis Sureda Manzano (Independent).
2. Ainoha Tabares Sala (Independent).
Suplent: Amelia Serrano Gual (Independent).

9. CIUTADANS-PARTIT DE LA CIUTADANIA (C's)
1. Juan Foncuberta Riba, «Nito».
Suplent: Juan Manuel Miranda González.
2. Rosa Isabel Gomis Ortega.
Suplent: Inmaculada Carpio Villen.

10. FALANGE ESPAÑOLA DE LAS JONS (FE de las JONS)
1. Sebastián Barceló Barceló.
Suplent: Antonia Sánchez Fernández.
2. Catalina Rotger Vallbona.
Suplent: Mateo Ramonell Mas.

11. ESQUERRA UNIDA - ELS VERDS (EU-EV)
1. José Manuel Gómez González.
Suplent: Antònia Gual Horrach.
2. Emylse Mas Mir.
Suplent: Alfonso Corbalán Gallardo.

12. DEMOCRACIA NACIONAL (DN)
1. Antonio Abraham Piña.
Suplent: María Lourdes Tur López.

13. ALTERNATIVA ESPAÑOLA (AES)
1. Maria Aurora de Enciso Reinaldo.
Suplent: Maria Cruz Pascual Medrano.

14. PARTIDO COMUNISTA DE LOS PUEBLOS DE ESPAÑA (PCPE)
1. Cristina Gil Uriarte.
Suplent: Germán Moreno Gallardo.

15. PARTIT FAMÍLIA I VIDA (PFiV)
1. Juan Antonio Darder Colom.
Suplent: Jaime Cortés Sastre.
2. Marta Pía de Viu Martínez de Bedoya.
Suplent: Catalina Inmaculada Más Gelabert.

16. COMUNIÓ TRADICIONALISTA CARLISTA (CTC)
1. Federico José Ferrando Roda.
Suplent: Àlvaro Graiño Díaz.

17. PER UN MÓN MÉS JUST (PUM+J)
1. Rafael Guille Seoane.
Suplent: Javier Martínez Martínez.

18. ELS VERDS - GRUP VERD (LV-GV)
1. Juan Ramos García.
Suplent: Maria Melia Perelló .
SENAT PER MENORCA

1. PARTIT POPULAR (PP 1. José Seguí Diaz.
Suplent: Juana María Pons Torres.

2. COALICIÓ TREBALLADORS PER LA DEMOCRÀCIA (TD)
1. Paula Estades Castell.
Suplent: Concepción del Carmen Sevilla Olivares.

3. UNIÓ PROGRÉS I DEMOCRÀCIA (UPiD)
1. Carlos Granado Rincón.
Suplent: Pedro Tous Vanrell.

4. PARTIT ANTITAURÍ CONTRA EL MALTRACTAMENT ANIMAL (PACMA)
1. María Consuelo de la Vega Sestelo.
Suplent: Jennifer Palomo Raymond.

5. PSOE-EU-PSM-VERDS (PSOE-EU-PSM-VERDS)
1. Arturo Bagur Mercadal (PSOE).
Suplent: Ana Belén Calafell Llabrés (Independent).

6. FALANGE ESPAÑOLA DE LAS JONS (FE de las JONS)
1. Antonio Morell Pons.
Suplent: Francisco Martínez Tolinos.

7. DEMOCRACIA NACIONAL (DN)
1. Rubén Antonio Barranco Medina.
Suplent: Àngel Luis Petrus Perea.

8. ALTERNATIVA ESPAÑOLA (AES)
1. José Antonio de Imaña Barron.
Suplent: Miguel Garcia Huetos.

9. PARTIT COMUNISTA DELS POBLES D'ESPANYA (PCPE)
1. Ambrosio Duque Carretero.
Suplent: José Vilchez Ramírez.

10. PARTIT FAMÍLIA I VIDA (PFiV)
1. Juan Moragues Riutort.
Suplent: Eduardo Martínez Romero.

11. CIUTADANS DE MENORCA-PARTIT DE LA CIUTADANIA (CME/C's)
1. Buenaventura Quevedo Roca «Tim».
Suplent: Luis Barca Mir.

12. COMUNIÓ TRADICIONALISTA CARLISTA (CTC)
1. Jesús José Blasco Lagunilla.
Suplent: María Pilar de Cárdenas Delgado.

13. PER UN MÓN MÉS JUST (PUM+J)
1. Eduardo Romero Maté.
Suplent: Alicia Rocío Tablado Martínez.

14. ELS VERDS - GRUP VERD (LV-GV)
1. Antonia Ordinas Coll.
SENAT PER EIVISSA -FORMENTERA

1. PARTIT POPULAR (P.P.)
1. Antonio Marí Marí.
Suplent: Raquel Tesouro Rodríguez.

2. COALICIÓ TREBALLADORS PER LA DEMOCRÀCIA (TD)
1. Guillermo Gallego Escalas.
Suplent: Gregorio García Ramón.

3. UNIÓ PROGRÉS I DEMOCRÀCIA (UPiD)
1. José Segador Parra.
Suplent: Juan Antonio Horrach Miralles.

4. PARTIT ANTITAURÍ CONTRA MALTRACTAMENT ANIMAL (PACMA)
1. Ana Jiménez Moreno.
Suplent: Juan Soler Herranz.

5. EIVISSA I FORMENTERA AL SENAT (PSOE+EXC)
1. Pedro Torres Torres.
Suplent: Margarita Font Aguiló.

6. CIUTADANS-PARTIT DE LA CIUTADANIA (C's)
1. Cristian Díaz Cordón.
Suplent: María Aurora Lombo Vega.

7. FALANGE ESPAÑOLA DE LAS JONS (FE de las JONS)
1. Feliciano Gutiérrez Bonet.
Suplent: Joaquin López Curiel.

8. DEMOCRÀCIA NACIONAL (DN)
1. David Medina Martín.
Suplent: Joaquina Isabel Ferrer Costa.

9. PARTIT COMUNISTA DELS POBLES D'ESPANYA (PCPE)
1. Francisco Cuadra Cuadrado.
Suplent: Manuel García Los Arcos.

10. PARTIT FAMÍLIA I VIDA (PFiV)
1. María José Lucas Martín.
Suplent: María Inmaculada Lara Coronado.

11. COMUNIÓ TRADICIONALISTA CARLISTA (CTC)
1. José Chust Montell.
Suplent: Santiago Hernández Gurri.

12. PER UN MÓN MÉS JUST (PUM+J)
1. Paz Araujo Romero.
Suplent: Miguel Gil Vela.

13. ELS VERDS - GRUP VERD (LV-GV)
1. María Àngeles Torres Portas.
Suplent: Jonatan van Diemen Ribas.

COMENTARIS

De momento no hay comentarios.

Comenta

* Camps obligatoris